Kategorie
Uncategorized

Outfit na świąteczne okazje

W życiu spotyka nas wiele okazji do świętowania i brania udziału w różnych ceremoniach. To na jakim poziomie odbywa się dane przyjęcie będzie miało duży wpływ na to co moi drodzy Panowie na siebie założycie. Za nim zaczniecie rozglądać się za nowym strojem warto dopytać organizatora przyjęcia o wymagania co do stroju. Są oczywiście okoliczności, które z góry zakładają i narzucają Wam to co na siebie założyć np. własny ślub czy uroczysta gala. I wtedy powstaje pytanie jakiego wyboru dokonać garnitur czy smoking? Wielu z Was pewnie zastanawia się nad takim wyborem, nie wiedząc tak do końca na czym polega różnica między nimi.
Zacznę może od wyjaśnienia różnicy pomiędzy garniturem, a smokingiem.

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ GARNITUR I GDZIE GO ZAŁOŻYĆ

Garnitur możecie założyć na różne okazje pod tym względem jest bardzo uniwersalny. Garnitur może być dwu lub trzy częściowy, jedno lub dwurzędowy. Trzyczęściowy oznacza, że do garnituru została uszyta kamizelka z tego samego materiału co garnitur. Uniwersalność garnituru polega na tym, że można go nosić zarówno do pracy jak i na różne przyjęcia okolicznościowe.
Występują w różnych stylach od bardziej wizytowych czyli formalnych po mniej formalne np. lniane czy modną kratę. Fasony różnią się od siebie pod kontem kroju spodni, rodzajem klap w marynarce czy ilością kieszeni, a nawet rodzajem zapięcia. To na jaki zdecydujecie się fason zależy od typu sylwetki i okazji na którą zamierzacie go kupić.

CHARAKTERYSTYKA SMOKINGU I JEGO ZASTOSOWANIE

Smoking charakteryzuje się atłasowymi wyłogami jest zapinany na jeden guzik, a kieszenie marynarki nie mają patek. Spodnie nie posiadają szlufek w pasie, ponieważ do spodni od smokingu nigdy nie zakładamy paska. Jest to strój bardzo oficjalny i wieczorowy i występuje w kolorze czarnym i granatowym. Smoking rządzi się swoimi prawami nie jest strojem, który można założyć na każdą okazję i o każdej porze. Wymaga odpowiednich dodatków i oprawy kolorystycznej. Do smokingu nie założycie butów w każdym kolorze ani krawata, nie pójdziecie w nim też do pracy. Więc jest pod tym względem wyjątkowy.

GDZIE ZAŁOŻYĆ I JAK DOBRAĆ DODATKI?

Przedstawiłam już różnice między smokingiem a garniturem. Teraz rodzi się pytanie co wybrać i na jaką okazję. O ile garnitur możemy założyć praktycznie na każdą to ze smokingiem jest nieco inaczej.
Jeżeli wybieracie się na wesele jako gość to warto dopytać w co będzie ubrany Pan Młody. Jeżeli w garnitur to pod żadnym pozorem nie wolno Wam iść w smokingu, gdyż przyćmicie Pana Młodego. Smoking jest bardziej eleganckim strojem i podczas uroczystości weselnej to Panu Młodemu wypada go nosić.
Jest to strój charakterystyczny i wyróżnia go na tle innych gości.
Decydując się na smoking obowiązkowo załóżcie do niego białą koszulę z mankietami na spinki i czarną muchę. Obowiązkowo pas smokingowy lub kamizelkę w czarnym lub białym kolorze w ostateczności czarne lub białe szelki. Spinki do mankietów powinny być w kolorze czarnym, a do brustaszy wkładamy poszetkę w kolorze białym. Jeśli chodzi o buty to tylko czarne najlepiej oxfordy lub lakierki, natomiast skarpety zawsze czarne.
Smoking zakładajcie wyłącznie na wieczorowe wyjścia. Jeśli przyjęcie odbywa się po godz 18:00, a na zaproszeniu jest napisane, że jest ono w formie black tie to jest to najlepsza okazja na założenie smokingu. W smokingu możecie wybrać się również do teatru, na sylwestra czy studniówkę. Wszelkiego rodzaju gale, czerwony dywan czy filharmonia też zobowiązują do tego by pojawić się w smokingu. Wypadałoby aby partnerka Wam towarzysząca założyła wówczas długą wieczorowa suknię. Gdyż charakter smokingu wymaga takiej oprawy.

Z garniturem jest nieco prościej. Możecie go założyć niemalże wszędzie. Jeśli decydujecie się na założenie go na własny ślub to najlepiej jeśli będzie on w ciemnych kolorach typu granat, czerń czy grafit, ponieważ w tych prezentuje się bardziej elegancko i wieczorowo. A uroczystość ślubna tego wymaga. Całą robotę robią dodatki i to one nadają charakter danej uroczystości. Do garnituru możecie założyć kamizelkę w tym samym bądź innym kolorze, krawat lub muchę w zależności od okoliczności. Dla Pana Młodego poszetka w kolorze białym jeśli występujecie w roli gościa to można pozwolić sobie na kolor. Buty dobieracie pod kolor paska tworząc jednolity zestaw. Dla Pana Młodego obowiązkowo koszula na spinki i tu w wyborze spinek mamy dowolność, gdyż możemy je dobrać pod kolor dodatków. Jako gość weselny nie macie obowiązku zakładać koszuli na spinki czy muchy, chyba, że pełnicie jakąś funkcję i zostaniecie o to poproszeni.
Garnitur w roli codziennej np. do pracy nie wymaga kamizelki czy muchy na takie spotkania biznesowe wystarczy krawat i kolorowa poszetka do brustaszy. Jeśli chodzi o kolor butów to tylko pod kolor paska taka zasada obowiązuje Was zawsze bez względu na okoliczności.

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć nieco różnice między smokingiem, a garniturem i ułatwić Wam Panowie wybór. Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości to z pewnością zostaną rozwiane podczas zakupu przez osoby obsługujące. W salonie sprzedażowym zostaniecie zapytani o cel wizyty i Wasze potrzeby, po to aby jak najlepiej doradzić Wam w wyborze i pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji.